Vyhledávání


Kontakt

Hazard-cdc
Budovatelů 339
Velká Polom
Ostrava

Tel.: +420 606 394 600
hazard.cdc@seznam.cz

Informace pro sponzory najdete ZDE

Clogging

Clogging, v dnešní době jedna z nejpopulárnějších forem amerického lidového tance, má s největší pravděpodobností původ v irském stepu a anglickém cloggingu, který s sebou do Ameriky přivezli osadníci z Irska a Anglie.

Zde se potom mnoho dalších vlivů, jako indiánská a černošská hudba a tanec, zasloužilo o vznik tradičního appalačského cloggingu a Flatfoot dancingu.

Úder cloggingového stepu vychází z pérování v kolenou. Nohy jsou více zvedány a tančí trup i paže. Rytmus pomáhají dotvářet dva plechy na sobě připevněné k obuvi. Zvuk plechů je hlasitější, ale méně čistý. Hudba je používána rytmická a jednoduchá, např. country. Do České republiky se clogging dostal před více jak deseti lety zásluhou Jitky Bonušové a prof. Františka Bonuše, který vůbec jako první nastudoval a přivezl americké lidové tance do tehdejšího Československa. Průkopníkem amerických lidových tanců u nás byl taneční soubor Dvorana Country Dancers, který poprvé použil clogging ve svých předtančeních.

Ovšem jako všechny lidské činnosti, tak i clogging prochází nezadržitelným vývojem. Tradiční forma tance je neustále obohacována o nové a náročnější prvky.Dnes rozeznáváme čtyři taneční styly, které mají hodně společného a často se kombinují: Clogging, Buckdancing, Flatfoot a Canadian.