Vyhledávání


Kontakt

Hazard-cdc
Budovatelů 339
Velká Polom
Ostrava

Tel.: +420 606 394 600
hazard.cdc@seznam.cz

Informace pro sponzory najdete ZDE

Country tance

Country Dance je vlastně v doslovném překladu vesnický tanec. Country Dance jsou tvořeny hlavně spoluprácí kolektivu a tím se vytvářejí rozmanité útvary - Zástup - Dvojstup - Kolona - Řada - Dvojřada - Kruh - Čtverylka. Často se však objevují i formy tance párového a sólového.

Country Dance byly v Anglii 
 
rozšířeny už na počátku l6.století. První 
 
sbírku s popisem a hudbou 
 
vydal anglický hudebník, vydavatel a taneční mistr John Playford už v roce 1650. Tanec v němž stojí tanečníci proti sobě v řadách, v postavení kruhovém, čtverylkovém, řadovém atd. nazvali francouzští mistři termínem Contra Dance. Nově utvořený český termín zní Kontra Tanec. Country Dance tančený v kruhové formě je Round, ve dvou řadách proti sobě či v zástupu (i dva zástupy proti sobě) je Dargason, v postavení čtvercovém byl pojmenován Square Dance. Tance se střídáním partnerů 
 
jsou pojmenovány Mixers. Tančí-li tanečník sám, v řadě s ostatními tanečníky, pak tomu říkáme Line Dance - dnes velmi moderní v amerických tančírnách.
Country Dance se srovnávají s velmi populárními, renesančními Branles, blízkými lidové tradici.
Ke Country Dance hrála různá hudební sdružení i kompletní renesanční a později barokní orchestr (např. W. A. Mozart, L.Beethoven, Fr. Schubert).
Na vývoj Country Dance měly podstatný vliv taneční tradice jednotlivých evropských národů (Anglie, Skotsko, Irsko, Francie, Německo, Rusko, Skandinávie, ale i Češi). Klasickým příkladem u nás je český salónní tanec - Česká Beseda. V současné době u nás existuje nepřeberné množství 
 
klubů zabývajících se nejen klasickým Country Dance, ale i modernější formou těchto tanců.